»Vstani, moja draga, lepotica moja, odpravi se, ker glej, zima je minila, deževje ponehalo, prešlo. Cvetice so se prikazale v deželi, čas petja je prišel in glas grlice je slišati v naši deželi. Smokva zori svoje prve sadove in trte dehtijo v cvetju. Vstani, moja draga, lepotica moja, odpravi se!«
(Vp 2,10–13)
To je eno najlepših in najbolj optimističnih besedil v Svetem pismu. Govori o koncu zime, prihodu pomladi, novem začetku in upanju. Toda če pogledamo okoli sebe, se pogosto zdi, da živimo v povsem drugačnem svetu. Obkroženi smo z negativizmom. Pogosto smo negativni do sebe: »Nisem dovolj dober. Moje življenje ni vredno veliko. Vse gre samo še na slabše.« Negativni smo tudi do družbe: gospodarstvo je v krizi, družine razpadajo, šolski sistem ne deluje, zdravstvo propada, mladi so vedno slabši, politika pa vedno razočara. Takšen način razmišljanja postane nalezljiv. Vprašanje pa je: ali si v vsem tem še vedno prizadevamo za dobro? »Kdor si prizadeva za dobro, si pridobiva naklonjenost, kdor pa snuje hudobijo, ga bo zadela.« (Prg 11,27)
Ko slišimo sporočilo »Bodi pozitiven«, nas lahko hitro spomni na prazne motivacijske slogane ali na površinsko razmišljanje, ki zanika resničnost težav. Toda krščanski optimizem ni zgrajen na občutkih. Kristjan ni optimist zato, ker je vse v njegovem življenju popolno. Kristjan je optimist zato, ker zaupa temu, kar pravi Bog.
Razlika med optimistom in pesimistom se pogosto pokaže v načinu pogleda na isto situacijo. Optimist reče: »Moja čaša je prepolna. Bog me blagoslavlja.« Pesimist pa: »Moja čaša je prepolna. Vse bo mokro in umazano.«
Svetopisemski optimizem temelji na Božjih obljubah. Eden najmočnejših odlomkov o tem je osmo poglavje Pisma Rimljanom.
8 razlogov za optimizem kristjanov na podlagi Rim 8
1. Naši grehi so odpuščeni in naša večnost je varna
»Kdor torej pripada Jezusu Kristusu, ga ne čaka več nobena obsodba. Moč Duha, ki daje življenje – po Jezusu Kristusu pa je ta moč moja – me je osvobodila iz tega začaranega kroga greha in smrti.« (Rim 8,1–2)
Največji razlog za optimizem ni v okoliščinah, ampak v našem odnosu z Bogom. Če pripadamo Jezusu Kristusu, nad nami ni več obsodbe. Naši grehi so odpuščeni, ker smo se pokesali in sprejeli Božje odpuščanje. To pomeni, da je naša večnost varna. Ne glede na to, kaj se dogaja danes, nas čaka prihodnost z Bogom.
2. Jezus na Božji desnici moli za nas
»Kdo bo obsojal? Kristus Jezus, ki je umrl, še več, ki je bil obujen od mrtvih in sedi na Božji desnici ter posreduje za nas?« (Rim 8,34)
Lepo je vedeti, da nekdo moli za nas. Še bolj spodbudno pa je spoznanje, da za nas moli sam Jezus Kristus. V naših stiskah, boleznih, izzivih in negotovostih nismo sami. Božji Sin posreduje za nas pri Očetu.
3. Naša prihodnja zmaga je večja kot naša trenutna stiska
»Mislim namreč, da se trpljenje sedanjega časa ne dá primerjati s slavo, ki se bo razodela v nas.« (Rim 8,18)
Težave so resnične. Bolečina je resnična. Včasih moramo dobesedno stisniti zobe, da zdržimo. Toda Sveto pismo nas opominja, da sedanje trpljenje ni zadnja beseda. Slava, ki jo je Bog pripravil za svoje otroke, je neprimerljivo večja od vsega, kar danes prestajamo.
4. Naš um je poln Božjega miru
»Misli stare, grešne narave nam prinašajo samo smrt. Misli, ki so pod kontrolo Božjega Duha, pa nam dajejo mir in življenje.« (Rim 8,6)
Ko dovolimo Svetemu Duhu, da vodi naše življenje, prinaša v naš um mir. To ni običajen mir, ki temelji na ugodnih okoliščinah. To je Božji mir, ki presega naše razumevanje in ostaja tudi sredi življenjskih neviht.
5. Če je Bog za nas, kdo je lahko proti nam?
»Kaj bomo torej rekli k vsemu temu? Če je Bog za nas, kdo je zoper nas? On ni prizanesel lastnemu Sinu, temveč ga je dal za nas vse. Kako nam torej ne bo z njim tudi vsega podaril?« (Rim 8,31–32)
Ljudje nas lahko kritizirajo, zavračajo ali podcenjujejo. Morda se včasih zdi, da smo sami proti vsem. Toda resnica je, da je Bog na naši strani. In če je Bog za nas, potem imamo ob sebi največjega, najmočnejšega in najmodrejšega zaveznika.
6. Božji Duh nas krepi v naših šibkostih
»Prav tako tudi Duh prihaja na pomoč naši slabotnosti.« (Rim 8,26)
Vsi doživljamo trenutke šibkosti. Včasih pademo, izgubimo pogum ali ne vemo, kako naprej. Takrat nas Božji Duh dvigne. Ne prepušča nas samim sebi, ampak nam daje moč, tolažbo in pomoč ravno tam, kjer smo najbolj nemočni.
7. Vse v naših življenjih vodi na dobro
»Sicer pa vemo, da njim, ki ljubijo Boga, vse pripomore k dobremu…« (Rim 8,28)
To ne pomeni, da je vse, kar se zgodi, dobro. Pomeni pa, da Bog lahko tudi najtežje stvari obrne v dobro. Kar sovražnik namerava za slabo, lahko Bog uporabi za rast, zrelost, odpuščanje, novo priložnost ali večji blagoslov. Bog je sposoben iz najtežjih okoliščin ustvariti nekaj dobrega.
8. Nič nas ne more ločiti od Božje ljubezni
»Kajti prepričan sem: ne smrt ne življenje, ne angeli ne poglavarstva, ne sedanjost ne prihodnost, ne moči, ne visokost, ne globokost ne kakršna koli druga stvar nas ne bo mogla ločiti od Božje ljubezni v Kristusu Jezusu, našem Gospodu.« (Rim 8,38–39)
To je eden najlepših zaključkov v celotnem Svetem pismu. Kamorkoli gremo, je Bog z nami. Karkoli se zgodi, nas Bog še vedno ljubi. Nobena okoliščina, nobena napaka, nobena stiska in noben človek nas ne more ločiti od njegove ljubezni.
Kristjani smo lahko optimistični. Ne zato, ker bi ignorirali težave ali se pretvarjali, da je vse v redu. Prav tako ne zato, ker bi se zanašali na svoja občutja. Naš optimizem temelji na Božji besedi in Božjih obljubah. Bog želi vedno znova spreminjati naš način razmišljanja. Po svoji Besedi nas spodbuja, ohrabri in nam daje nove moči za vsak dan. Zato tudi danes velja: »Kdor si prizadeva za dobro, si pridobiva naklonjenost, kdor pa snuje hudobijo, ga bo zadela.« (Prg 11,27)
Naj bo naš pogled usmerjen k Bogu, ki tudi sredi zime govori: »Vstani, moja draga, lepotica moja, odpravi se!«